Neonowe opowieści o Warszawie

Dlaczego kot nosi czerwone buty, jakie kwiaty rosną na kilka metrów i co kino ma wspólnego z żaglowcem? Zapraszamy na warsztaty kreatywne inspirowane dawnymi neonami Warszawy.

„Neonowe opowieści” to cykl sześciu spotkań, których uczestnicy stworzą prace, inspirowane prawdziwymi reklamami świetlnymi. Prace, które podobnie jak neony – będą świecić w ciemności!

Zajęcia są podzielone są tematycznie. Można na nich poznać m.in. neony z postaciami krów, kotów i słoni, a także samochodów czy kwiatów. Na początek jednak będzie o kinach – w tym spektakularnym neonie kina Atlantic, przywołującym oceaniczny żaglowiec.

Jasna strona miasta
Każdy warsztat zostanie poprzedzony tytułową opowieścią oraz prezentacją prawdziwego neonu, który powstał specjalnie z myślą o cyklu. W części głównej spotkania dzieci wraz z opiekunami będą mogły wykonać prace plastyczne używając świecących farb, markerów czy taśm. Efektem będą m.in. zakładki do książek zawierające tajną informację, nocne tatuaże i mapy miasta.

– To sposób na zapoznanie najmłodszych z jasną stroną Warszawy z okresu, który raczej kojarzy się z szarością – mówi Anna Brzezińska-Czerska, inicjatorka cyklu realizowanego przez Fundację Obserwatorium we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. I dodaje, że to właśnie w PRLu powstały setki spektakularnych projektów reklam świetlnych, obok których nie dało się przejść bez zauważenia. Przechodniom humor poprawiał to kot w butach, to mrugająca okiem krowa, to gigantyczne kwiaty wspinające się po budynku.

Wyżej niż pałac
Celem projektu „Neonowe opowieści” jest przybliżenie dobrego wzornictwa oraz lokalnych tradycji rzemieślniczych najmłodszym. Niemniej ważne jest jednak rozbudzenie sentymentu wśród tych, którzy mogą jeszcze te neony pamiętać.

– Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci powyżej piątego roku życia wraz z ich opiekunami, szczególnie dziadkami. Chcemy by podczas wspólnej pracy wyobraźnia tych młodszych, połączyła się z doświadczeniem starszych – mówi Karol Wittels z Fundacji Obserwatorium, dodając, że cykl będzie też okazją do poznania kunsztu samych formierzy szkła. – Uczestnicy na własne oczy zobaczą jak uformowane jest szkło, jak działa wypełniający je gaz i na czym polega magia świecenia.

Przygotowanie warsztatów poprzedziła długa praca w archiwach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które dysponuje zbiorami dawnego producenta reklam neonowych – w większości jeszcze nieopracowanych.

– W naszym Archiwum Neonów Warszawy mamy ponad trzy tysiące projektów z lat 1956-1996 – mówi Robert Jarosz, kierownik Archiwów Artystów MSN. – Pudeł z nimi jest tak dużo, że gdybyśmy pokusili się o ustawienie ich jedno na drugim, to stworzylibyśmy wieżę większą o 30 metrów od samego Pałacu Kultury i Nauki.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
16.09 – KINA – Neony kin
30.09 – ROŚLINY – Neonowy kwiaciarni
14.10 – POJAZDY – Neony fabryk pojazdów
28.10 – SPORTOWCY – Neony sklepów sportowych
11.11 – ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE – Neony z postaciami zwierząt
25.11 – ZWIERZĘTA RODZIME – Neony z postaciami zwierząt

Rezerwacje miejsc przyjmowane są poprzez serwis evenea.pl (wyszukiwanie: neonowe opowieści) i uruchamiane z początkiem każdego miesiąca na dany miesiąc.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, 16.09-25.11 (niedziele, godz. 12.30-14), wiek: 5+, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc

Organizator: Fundacja Obserwatorium
Partner główny: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Partnerzy: Hanak Reklama, Neon Story, Okno na Warszawę, Tu było, tu stało
Patron medialny: Miesięcznik Stolica
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Kontakt dla mediów:
Fundacja Obserwatorium: 515 235 478

Informacje na obserwatorium.org.pl oraz facebook / Neonowe opowieści

Fundacja Obserwatorium:
Zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem krajowych i międzynarodowych badań społecznych oraz badań w sferze szeroko pojętej kultury. Prowadzi też działania na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej, między innymi poprzez promocję artystów i oddolnych inicjatywy artystycznych, a także organizację wystaw, warsztatów czy szkoleń. Zrzesza socjologów, animatorów kultury, artystów. Współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Mazowieckim Instytutem Kultury.

Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej:
Projekt digitalizacji i prezentacji archiwów związanych z praktykami artystycznymi po 1945 roku. Jego celem jest stworzenie bazy internetowej, która z jednej strony ułatwi prowadzenie badań, z drugiej zaś pozwoli na popularyzację najciekawszych zjawisk sztuki współczesnej. Wśród prezentowanych obecnie na stronie materiałów znajdują się niekonwencjonalne prace artystyczne: publikacje, artziny, dokumentacje fotograficzne, teksty artystów, listy i dokumenty prywatne oraz oficjalne pisma, odsłaniające codzienne życie artystów.

OPISY WARSZTATÓW:

1. Warsztat KINO
Z inspiracji neonami kin, zrobimy zakładki do książek. Wykonamy je z tradycyjnych taśm filmowych 35 mm, pochodzących z warszawskich kin. Towarzyszyć będą nam emocje rodem z dużego ekranu, bo niczym bohaterowie filmów szpiegowskich, w naszych pracach ukryjemy tajne, świecące, informacje.

2. Warsztat ROŚLINY
Z fascynacji naturą w wielkim mieście i zachwytu nad dawnymi, spektakularnymi neonami kwiaciarni, zrobimy tatuaże z motywami roślinnym. Użyjemy do tego świecących w promieniach UV farb do ciała. Będziemy pracować w parach dziecko / opiekun. A na koniec sfotografujemy swoje dzieła w mini studiu.

3. Warsztat POJAZDY
Najpierw stworzymy sobie miasto. Będą domy, drogi, skwery, mosty. Potem z inspiracji prawdziwymi neonami w kształcie samochodów czy motocykli, stworzymy swoje świecące pojazdy. I co najważniejsze – podobnie jak ich prototypy, umieścimy je nie na ulicach, a… skraju dachów budynków.

4. Warsztat SPORTOWCY
Historia siatkarki, jednego z najpiękniejszych neonów dawnej Warszawy, poruszy serca uczestników warsztatu. A oni poruszyć będą musieli ciała innych sportowców. I zrobią to za pomocą sznurków – podobnie jak neony, świecących w ciemności.

5. ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
Z inspiracji sprawdzimy neonowymi zwierzętami stworzymy prawdzie neonowe zoo. Zamieszkają w nim słonie, antylopy, a nawet krokodyl. Nasze egzotyczne zwierzęta będą świecić w ciemności.

6. ZWIERZĘTA RODZIME
Ze starych gazet i reprodukcji zdjęć dawnej Warszawy stworzymy miejski kolaż. Inspirując się prawdziwymi neonami z motywami zwierząt, ulokujemy w naszym mieście kury, świnki, krowy… I sprawimy, by nasze zwierzęta zaświeciły w ciemnościach, jak niegdyś te które ozdabiały nasze miasto.