Ekologia w kulturze – webinaria

Serdecznie zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli środowiska kultury z województwa mazowieckiego na bezpłatne webinaria:

20.11, godz. 10:00-12:30
Ekologia w kulturze – narzędziownik dla instytucji kultury
ZAPISY: https://forms.gle/2pGqzfNPEX28NzMx9

27.11, godz. 10:00-12:30
Ekologia w kulturze – zmiany klimatu a trzeci sektor
ZAPISY: https://forms.gle/fySsuUMipcSuNeoT6

GDZIE?
Platforma Zoom
Link do spotkania otrzymają Państwo drogą mailową na adres wpisany w formularzu zapisów.

Liczba miejsc ograniczona.

OPIS

Ekologia w kulturze – narzędziownik dla instytucji kultury

Spotkanie „Ekologia w kulturze – narzędziownik” dedykowane jest zmianom klimatu, wobec których publiczne instytucje kultury nie muszą być obojętne – wystarczy kilka prostych kroków, by nasze placówki stały się bardziej przyjazne środowisku, a zarazem budowały zasób ekowiedzy wśród naszych odbiorców. W trakcie spotkania skupimy się na kilku obszarach związanych z codzienną praktyką kadr kultury, a także poznamy narzędzia, które mogą nam ułatwić naszą pracę:

• Co jest głównym źródłem i przyczyną zmian klimatycznych? – krótki wstęp merytoryczny
• Jakie zagrożenia dla sektora kultury niosą za sobą zmiany klimatu (redefinicja roli placówki kultury, nowe modele uczestnictwa w kulturze, placówki kultury jako oazy zieleni i miejsca przyjazne mieszkańcom i mieszkankom miast)?
• Jakie zmiany w zarządzaniu instytucją kultury warto wprowadzić, by zainspirować swoich pracowników do aktywnego działania na rzecz klimatu w ich codziennej pracy? – mini audyt ekologiczny
• Jak w praktyce redukować ślad węglowy i wodny na poziomie instytucji kultury?
• Jakiego rodzaju strategie związane ze zmianami klimatycznymi placówki kulturalne mogą realizować już teraz – w perspektywie najbliższych kilku miesięcy – a jakie wymagają gruntownego przygotowania i zaprojektowania na nowo działalności danej instytucji.

Warsztat jest prowadzony w ramach program Forum Kultury Mazowsze – Wsparcie dla ponadpowiatowych sieci kultury, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizatorami są Forum Kultury Mazowsze oraz Fundacja Obserwatorium.


Ekologia w kulturze – zmiany klimatu a trzeci sektor

Spotkanie „Ekologia w kulturze” dedykowane jest zmianom klimatu w kontekście działalności organizacji pozarządowych w obszarze kultury i edukacji. Spotkanie adresowane jest do pracownic i pracowników sektora pozarządowego, którzy na co dzień zajmują się organizacją wydarzeń i projektów związanych z kulturą, sztuką i edukacją. W trakcie spotkania omówimy m.in.:

• Co jest głównym źródłem i przyczyną zmian klimatycznych? – krótki wstęp merytoryczny
• Jakie zagrożenia dla sektora kultury niosą za sobą zmiany klimatu (redefinicja roli placówki kultury, nowe modele uczestnictwa w kulturze, placówki kultury jako oazy zieleni i miejsca przyjazne mieszkańcom i mieszkankom miast)?
• Pierwsze kroki w stronę zrównoważonego biura – jak w prosty, tani i efektywny sposób zmienić swoje biuro w bardziej przyjazne środowisku?
• Jak kulturę robić w bardziej świadomy ekologicznie sposób? – zrównoważona środowiskowo praca projektowa, narzędzia i dobre praktyki związane z less waste i redukcją śladu węglowego i wodnego.

Szkolenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Mazowieckie Kadry III Sektora – Spersonalizowany program podnoszenia kompetencji pracowników i współpracowników organizacji pozarządowych”. Organizatorem jest Fundacja Obserwatorium.

PROWADZENIE

Oba webinaria poprowadzi:
Krzysztof Bielaszka – menedżer, producent i promotor kultury, pasjonat budowania i rozwijania potencjału sektora kultury – tworzy m.in. programy szkoleniowe i kompetencyjne, konferencje i seminaria, wspiera działania badawcze i sieciujące. Zwolennik współpracy międzysektorowej – uważa, że prawdziwa siła kultury wynika ze współpracy instytucji, sektora pozarządowego i inicjatyw niezależnych. Na stałe związany ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Ładne Historie, w których prowadzi działania szkoleniowe dla sektora kultury, projekty edukacji kulturalnej i promocji kultury miejskiej na Dolnym Śląsku. Prywatnie interesuje się poezją i sztuką współczesną, aktywizmem i edukacją globalną, wpływem technologii na funkcjonowanie społeczeństwa, a także historią Wrocławia i Dolnego Śląska.