Odszedł Profesor Wojciech J. Burszta

Z głębokim żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Wojciecha J. Burszty. Wybitny antropolog, kulturoznawca, badacz, autor wielu prac naukowych, nauczyciel akademicki. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP.

Dzięki stałym kontaktom z międzynarodowym środowiskiem naukowym zaszczepiał na gruncie polskim najnowsze nurty antropologii kulturowej. Jego głos był jednym z najważniejszych w dyskusji na temat kondycji współczesnej kultury.

Przez wiele lat związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kierownik Katedry Antropologii Kultury Instytutu Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS, Członek (a w latach 2011-2015 Przewodniczący) Komitetu Nauk o Kulturze PAN – to tylko niektóre ze sprawowanych przez Niego funkcji.

Pan Profesor był także Przewodniczącym Rady Fundacji Obserwatorium i wspierał nas w naszych projektach. Znaliśmy Go jako człowieka ciepłego, otwartego, o dużym poczuciu humoru, nieszablonowego myśliciela. Panie Profesorze, będzie nam Pana brakowało.